Finanskop Borsa Finans Magazin

Yatırımcılar paralarını fahiş faiz oranları ile aracı kurumlara kaptırıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizleri düşürme adına başlatmış olduğu ekonomik faaliyetlere bazı aracı kurumların fahiş oranlar ile yatırımcıları fonladığı Finanskop tarafından tespit edildi. Aracı kurum faiz oranları ile ilgili detaylar haberimizde...

Yatırımcılar paralarını fahiş faiz oranları ile aracı kurumlara kaptırıyor
08 Haziran 2020 - 17:33 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 17:54

Yatırımcıların parası faize gidiyor!

Yatırımcıların şikayetleri üzerine harekete geçen Finanskop, Takasbank’ın aracı kurumlara ortalama yüzde 8,10 oranı ile borçlandırılmasına karşı bu oranın 2 katından daha yüksek oranla aracı kurumların yatırımcılara kredi sattığını ortaya çıkarıyor. Bu durum yatırımcılar tarafından yasal tefecilik olarak değerlendirildi. 

Araştırdığımız bazı aracı kurumların en düşük Gecelik Faiz + 10 olarak yatırımcıları fonlamasıyla, Sermaye Piyasalarının gelişmesinin imkansız olduğunu savunan uzmanlar, Türk yatırımcısının parasının aracı kurumlarca sömürüldüğünün vurgusunu yaptı. Yapılan açıklamalarda "Nasıl bankaların kredi faiz oranlarına dair bir düzenleme mevcutsa, aracı kurumların tahsis etmiş olduğu kredilerin faiz oranları ile ilgili de bir düzenleme olması gerektiği söyleniyor. "

Takasbank gecelik faiz yüzde 8,10 aracı kurum faizi yüzde 22,14

Araştırma neticesinde Alnus Yatırım’ın 5 Haziran tarihinde müşterisine yansıttığı faiz oranının yüzde 22,14 bileşik faiz olduğunu öğrendik. A1 Capital’in tahsis etmiş olduğu kredi oranları ise gecelik faiz + 10 puan şeklinde. Bu da ortalama yüzde 18,10 bileşik faize denk geliyor. Marbaş Menkul Değerler’de BPP + 10 şeklinde faiz oranları ile müşterilerini fonladığı görüldü. Takasbank'ın kredi oranının 2 katından fazla oranla müşterilere kredi kullandırıyorlar. Sermaye piyasalarında faaliyet gösteren tüm aracı kurumlarda tablo birbirine yakın.

Bu oranları karşılayabilmek imkansız

Aracı kurumlar faizi gecelik olarak yansıttığı için bu faiz bileşik olarak hesaplandığında çok daha yüksek oranlara çıkıyor. Yatırımcının bu oranları karşılayabilmesi mümkün değil. Bu oranlarla bütün kar faize gider, kimse yatırım yapmaz.

Kimse yatırım yapmaz, bu oranlarla finans merkezi olunmaz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizleri düşürmesiyle piyasadaki paranın yatırıma gitmesi amaçlandı. Fakat aracı kurumların halen daha fahiş oranlarla kredi tahsis ediyor olması, bu parayı yatırıma yönlendiremiyor. İstanbul’un finans merkezi olması bu faiz oranları ile imkansız. Faizin düşürülmesini amaçlarken iki kat faiz yükleyerek kalkınmayı ancak rüyamızda görürüz. 

Sermaye Piyasası Kurulu harekete geçmeli! Faizler iade edilsin!

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nun aracı kurum faiz oranları ile ilgili bir düzenleme getirmesi şart. Pandemi sürecinde en çok zararı gören kesimin sermaye piyasaları yatırımcıları olduğu aşikardır. Yatırımcılar, 1 Nisan itibari ile kendilerinden kesilen fahiş faiz oranlarının iadesini ve faiz oranları ile ilgili SPK ve ilgili mercilerden düzenleme yapılmasını istiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum