Finanskop Borsa Finans Magazin

Moody's'ten İngiltere'ye AB'den ayrılma uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere'nin AB'den anlaşmasız ayrılmasının İngiliz ekonomisindeki bozulmayı artırabileceğini söyledi.

Moody's'ten İngiltere'ye AB'den ayrılma uyarısı
11 Haziran 2020 - 09:27 - Güncelleme: 11 Haziran 2020 - 09:38

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasının kırılgan olan İngiliz ekonomisindeki bozulmayı artırabileceğini söyledi.

Moody's'ten yapılan açıklamada, İngiliz ekonomisinin halihazırda koronavirüs salgını sebebiyle kırılgan olduğu belirtti.

Açıklamada, İngiltere'nin AB ile gelecekte kurulacak ilişkiye dair bir anlaşmaya varmadan ayrılmasının olumsuzlukları artırabileceğinin altı çizildi.

İngiltere'nin aralık ayı sonunda tamamlanacak geçiş süresini uzatmadan ya da herhangi bir anlaşmaya varmadan birlikten ayrılmasının en çok otomotiv, havacılık, kimya endüstrilerini olumsuz yönde etkilemesinin beklendiği aktarılan açıklamaya şunlar eklendi:

"Anlaşmasız ayrılık, salgının ardından İngiltere'nin son yüzyılda yaşayacağı en derin resesyondan toparlanmasını ciddi şekilde etkiler. 2020'nin sonunda anlaşmasız ayrılık olursa İngiliz ekonomisi beklenenin üzerinde daralır. Ayrıca, bu durumda İngiliz ekonomisinin direnci, yüksek kamu borcu, yüksek işsizlik ve düşük yatırımlar nedeniyle azalır."

Açıklamada, Moody's'in temel tahmininin ise İngiltere ve AB arasında kısmi de olsa bu yılın sonuna kadar bir anlaşmanın yapılması olduğu bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum