Finanskop Borsa Finans Magazin

İcat çıkaranlara, girişimcilere ve mucitlere destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, icat çıkaranlar ile ilgili "Devlet destekleriyle girişimcilik ekosistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızın bağlı ve ilgili kuruluşlarıyla birlikte icat çıkarmak, girişim başlatmak isteyen herkese desteklerimizi veriyoruz." açıklamalarında bulundu. Girişimcilere yeni destek paketleri ve teşvikleri nelerdir? İşte detaylar...

İcat çıkaranlara, girişimcilere ve mucitlere destek
05 Haziran 2020 - 19:28 - Güncelleme: 05 Haziran 2020 - 19:32

GİRİŞİMCİLERE DESTEK PAKETLERİ

Bakan Varank, katıldığı canlı yayın programında Bakanlığın yürüttüğü çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı. ABD’de popüler hale gelen uzay bilimleri son dönemlerde Türkiye’nin de uzay alanıyla ilgi kabiliyetleri olduğunu vurguluyor. Türkiye de 20 yılı aşkın zamanda hayalini gerçekleştirmek adına kurdukları Uzay Ajansını anımsatan Varank, Türkiye'yi bu alanda atılım gerçekleştirecek konuma getirecekleri yönündeki açıklamalarıyla devam çekti.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin son montajının gerçekleştirildiğini dile getiriyor. Uyduyla ülkenin uzay alanında kazanacağı kabiliyetlerden ve uydu içindeki teknolojilerden bahseden

Varank, uydu içinde kullanılan sistemlerin tamamının uzay koşullarında çalışması gerektiğinin altını çizerek, "Biz yaptığımız montajla uydunun yapısal ısıl testlerini başlatmış olduk. Uydumuzun geçtiği testler başarılı olursa, 2021 yılında kendi yerli ve milli gözlem uydumuzu uzaya fırlatmış olacağız. Sivil ve askeri kullanım için çok önemli olan bu kabiliyeti kendi imkanlarımızla ülkemize kazandırmış olacağız. Gerçekten değerli ve gurur verici bir proje." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de sivil amaçlı roket geliştirme ve yer istasyonları faaliyetlerinin hala devam ettiğini ve Uzay Ajansı ile hazırladıkları Milli Uzay Programı'nda konulan iddialı hedeflerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paylaşılacağını bildirdi.

İcat çıkaranlara tam destek!

Varank, girişimcilik konusunun Türkiye'nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nde özel olarak ele alınan bir başlık olduğunu hatırlattı. Son dönemde yerli oyun girişimi Peak Games'in 1,8 milyar dolarlık değerlemeyle satılması kamuoyunun dikkatini girişim sektörüne odaklandığını gösteriyor. Türkiye’de girişimcilik tamamen kamuoyunda desteklenmesi ile gerçekleştiğini vurgulayarak, "Devlet destekleriyle girişimcilik ekosistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızın bağlı ve ilgili kuruluşlarıyla birlikte icat çıkarmak, girişim başlatmak isteyen herkese desteklerimizi veriyoruz." dedi.

Varank, KOSGEB'in girişimcilik desteklerinden bahsederek, "Girişimcilikle ilgilenmek sadece para vererek yapılacak bir iş değil, fikirlerini ete kemiğe dönüştürmek isteyenlere mentorluk yapmak da gerekiyor." söylemlerinde bulunuyor. KOSGEB'in "Girişimcilik El Kitabı"nın bu alanda önemli bilgiler içeren başarılı bir kaynak olduğunu belirterek Bakanlığın internet sitesinde kitabın yer aldığını söyledi.

Özel sektöre seslenmeyi unutmadı!

Mustafa Varank, TÜBİTAK ve kalkınma ajanslarının girişimcilik alanında yaptığı çalışmalara da şu şekilde değindi, "Peak Games’in el değiştirmesiyle ne kadar yüksek katma değerleri bilgi temelli gayretlerle oluşturabileceğimizi göstermiş olduk. Bu alanda desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Zaten teknopark, Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizde girişimciliği destekliyoruz. Şirketlerimize vergisel ve SGK primleri avantajlarının yanında mentorluk hizmeti de sağlıyoruz." şeklinde yorumluyor. Özel sektörün girişimciliğe destek vermesi gerektiğini ifade ederek, "Bu alanda özel sektörün de elini taşın altına koyması, burada oluşacak fonlarla erken aşama girişimlere yatırım yapılması, parlak fikirlerin ticarileşmesinin önünü açılması lazım." çağrısını yaptı.

Varank, kalkınma ajanslarıyla da girişimcilik fonları oluşturduklarını, sözleşme imzalamak üzere olduklarını söyleyerek bu alanda yatırımları özel sektörün yardımıyla artıracağız diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum