Finanskop Borsa Finans Magazin

Döviz ve altın vergisi yükseldi

Döviz ve altın alım satımında uygulanan vergi oranları yükseldi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı artırıldı. Döviz ve altın alım satımında uygulanan güncel vergi oranları ile ilgili gelişmeler...

Döviz ve altın vergisi yükseldi
24 Mayıs 2020 - 23:07

BSMV oranı yüzde 1'e yükseldi

Yeni vergi oranlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte 100 ABD Doları alacak bir kişi, 1 ABD Doları vergi ödeyecek. Kararın, koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerini en aza indirme amacıyla alındığı açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanı'nın döviz alım satımında geçerli olan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV)'ni yüzde 2'ye kadar çıkarma yetkisi bulunuyor.

Kambiyo işlemi olarak değerlendirilmeyen altın işlemleri de bu kapsama alınmış ve binde 2'lik vergiye tabi hale getirilmişti. Resmi Gazete'de yayımlanan son kararla birlikte bankalarda açılan altın hesaplarında da alım satım vergi oranı yüzde 1'e yükseltildi.

Finansman bonosunda stopaj yüzde 15'e yülseldi

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre finansman bonolarından alınan yüzde 10'luk stopaj yüzde 15'e yükseltildi. Stopajdaki artırım sadece bireysel yatırımcıları kapsamakta ve finansman bonolarındaki stopaj kurumsal yatırımcılar için sıfır olarak uygulanmaya devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum