Finanskop Borsa Finans Magazin

Banka Sicilinizi Düzeltmek İçin

Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listedesiniz ve bu listeden çıkmak için çok uzun süre geçmesi gerekli. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için...

Banka Sicilinizi Düzeltmek İçin
13 Haziran 2020 - 21:39 - Güncelleme: 13 Haziran 2020 - 21:43

BANKA SİCİLİ NASIL DÜZELTİLİR

Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listedesiniz ve bu listeden çıkmak için çok uzun süre geçmesi gerekli. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesini beklemek zorundasınız.

Bunu yaşamamak için vadesinde ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz kredileri acilen yapılandırma yoluna giderek sicilinizin bozulmasını engellemektir. Yeni kredi talebi ve yapılandırma başvurularında düşük faizli kredilerden yararlanmanız içi bir araştırma yaptık.


Bankalar ve finans kurumlarından kredi almadan bir şey almanın neredeyse imkânsız hale geldiği finans sektöründe krediye başvuranların sayısı arttıkça bankların dikkat etmiş olduğu faktörler de daha mühim hale geldi. Finans kaynaklarından kolay kredi alabilmek ya da kredinizi kısa sürede onaylatabilmek için bilinmesi gereken bazı ölçütler vardır. Bunların en önemlisi banka sicilinizdir. Sicili bozuk olana kredi veren kurumlar da olmasına rağmen kolay kredi almak için sicilinize dikkat etmek önemlidir.

Kredi talebinde etkili olan banka sicilinizin kredi talebinde bulunacağınız bankanın risk skalasında olup olmadığını bilmek ve bunu düzenli aralıklarla kontrol etmek ok önemlidir. Başvurduğunuz kredinin onaylanmaması halinde daha sonra yapacağınız kredi başvurularının önünde engel teşkil edecektir.
 
Sicilinizi düzeltmenin en kolay yolu düşük limitli bile olsa bir kredi kartına sahip olmaktır. Bu kredi kartından düzenli olarak harcama yapıp ödemeleri aksatmadan yapmaktır.

Kredi sicili:

  • Yüzde 35 oranında kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme alışkanlığından,
  • Yüzde 35 oranında mevcut kredi ve kredi kartı borçlarından,
  • Yüzde 11 oranında yeni tahsis edilen kredilerden,
  • Yüzde 10 oranında kredi kullanım sıklığından,
  • Yüzde 9 oranında da diğer faktörlerden oluşmaktadır.
 
Hesabınızdan otomatik ödeme talimatları vererek hesabınızın işlem hacmini artırabilirsiniz. Elektrik, su, doğalgaz ve telekomünikasyon otomatik ödeme talimatları kredi puanlarınızı etkilemektedir. Hesabınıza, maaş aktarımı dışında para giriş-çıkışı sağlayarak hesabınızın işlem hacmini yükseltiniz. Bunlar sicilinizi pozitif etkileyecektir.

Kredilerinizin Takibe Düşmesi Durumunda

Kredileriniz kanuni takibe düştüyse, öncelikle takip durumunda olan borçlarınızı kapatmalısınız. Açıkta olan takibinizi kapatmadığınız sürece kredi notunuz yükselmez ve herhangi bir finansal işlem yapamazsınız.

Kredinizi erken kapatmak için bankanızla pazarlık yapmaktan asla çekinmeyin. Takibe düşmüş kredinizi kapatmak için öncelikle kredinizin takibe düştüğü banka ile görüşerek yapılandırma talep etmelisiniz. Bu görüşmelerde pazarlık geçerli olduğu için, kesinlikle pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Özellikle faiz indirimi ve taksitlendirme talebinde bulunun. Pazarlık sırasında vadeyi uzatmak konusunda ısrarcı olunuz. Bu sayede takibe düşmüş borcunuzdan bütçenize en uygun olan faiz indirimi ile kurtulabilirsiniz. 

Bankalar Ödemelerini Tahsil Etmek İster

Hiçbir banka kredilerinin takibe düşmesini ve geç ödenmesini istemez. İstememelerinin sebebi ise fazla batık oranı ve riskli kredi varlığının finans piyasalarda bankaya olan güvenin azalmasına sebep olmasıdır. Takibe düşen kredileri tahsil etmek uzun bir süreç olduğu için ve tahsili zor olduğu için bankalar genelde bu kredileri varlık kiralama şirketlerine devrederler. Takibe düşmüş bir kredi için varlık kiralama şirketleri ise borçludan ne koparırsak kardır gözü ile bakarlar.

YORUMLAR

  • 1 Yorum