Finanskop Borsa Finans Magazin

ABD'de 200 petrol şirketi iflas etti

Araştırmalar gösteriyor ki petrol fiyatlarının 30 dolarda seyretmesi durumunda gelecek sene ABD'de 170 şirketin daha iflas edecek.

ABD'de 200 petrol şirketi iflas etti
26 Mayıs 2020 - 11:45 - Güncelleme: 26 Mayıs 2020 - 11:48

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi Amerika'da, düşük petrol ücretleri nedeniyle sektörde 200'den fazla şirket iflas ederken, gelecek yıl da devam etmesi beklenen bu süreçte endüstrinin kayıplarının şimdiden milyarca doları bulduğu hesaplandı.

Koronavirüs sebebiyle dünya genelinde petrol tüketimi ve bu yıl için ekonomik büyüme beklentilerini karşılamazken, petrol fiyatlarının geçen ay son 20 yılın en düşük seviyesine gerilemesi Amerika'daki yüzlerce şirketi iflas noktasına getirdi.

Houston Üniversitesi Enerji Ekonomisti Ed Hirs,  bankalar ve yatırımcılardan yeni kredi çıkmamasının petrol endüstrisinde faaliyet gösteren birçok şirketi iflasa sürüklediğini açıkladı.

Amerikalı şirketlerin Koronavirüsden önce sondaj programlarını önemli ölçüde azalttığı bilgisini paylaşan Hirs, "Petrol sahalarında faaliyet gösteren çalışanlar işlerini ilk kaybedenler oldu. Yaklaşık 70 bin çalışanın işini kaybettiği tahmin ediliyor." dedi.

Hirs, Amerika petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısının 9 hafta ard arda düşüş göstererek bu dönemde 425 adet azaldığını ve 9-15 Mayıs haftasında 258’e gerileyerek Temmuz 2009'dan bu yana en düşük seviyesini kaydettiğini söyledi.

Sadece petrol sondaj kulesi sayısındaki düşüş nedeniyle, Amerika petrol sektörünün 60 milyar dolardan fazla zarar ettiğini belirten Hirs, "Petrolün varil fiyatının 30 doların altında kalması durumunda sektörde aylık 24 milyar dolardan fazla kayıp öngörülüyor. Sadece Teksas eyaletinin ekonomik zararı günlük 135 milyon dolardan fazla." dedi.

Merkezi Teksas'ta bulunan uluslararası hukuk firması Haynes and Boone'un raporuna göre, yılın ilk çeyreği itibarıyla ABD petrol sektöründe iflasını açıklayan şirketlerin sayısı 200'ün üstüne çıktı.

Rapora göre,  ABD petrol endüstrisindeki firmaların toplam borcu yaklaşık 130 milyar dolar seviyesinde çıktı.

ABD'nin Teksas eyaleti, ilk çeyrekte 98 şirketle ülkenin en çok iflas açıklayan petrol firmasına sahip olan bölgesi oldu. Diğer bölgeler, 12 şirketle Colorado, 11 şirketle Louisiana, 10 şirketle New York ve 6'şar şirketle Oklahoma ile California eyaletleri oldu.

Norveç merkezli bağımsız enerji araştırma kurumu Rystad Energy'nin açıkladığı rapor ise petrol fiyatlarının ortalama 30 dolar seviyesinde seyretmesi durumunda, gelecek yıl Amerika'da 170 şirketin daha iflas edebileceği gösteriyor.

Rapora göre, Amerika petrol ve doğal gaz üreten şirketlerin sayısı 9 bini aşıyor. Çoğu aileler tarafından işletilen bu küçük firmalar, düşük petrol fiyatlarına karşı en savunmasız şirketler arasında yer alıyor. Dolayısıyla, petrol kuyularını kapatırlarsa tekrar açmaları çok mümkün görünmüyor.

Petrol fiyatlarının en son 2014 - 2016 yıllarında 115 dolardan 30 doların altına düştüğünde , Amerika'da 250'den fazla petrol firması iflas etmiş, ülkenin petrol sektöründe yaklaşık 300 bin çalışanın işine son verilmişti ve 250 milyar dolardan fazla yatırım yok olmuştu.

Ancak, Koronavirüs ve petrol fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle ABD'nin ham petrol üretimi son 2,5 ayda günlük 1,6 milyon varil gerileyerek 13,1 milyon varillik rekor seviyeden 11,5 milyon varile düştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum