Finanskop Borsa Finans Magazin

A1 Capital o kişileri işten kovdu

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Belgin Maviş ve Kurumsal Finansman Müdürü Güven Akat'ın yapmış olduğu canlı yayın sonrası iş akitlerine son verildiği bilgisi paylaşıldı. İşte detaylar...

A1 Capital o kişileri işten kovdu
01 Haziran 2020 - 09:40 - Güncelleme: 01 Haziran 2020 - 09:45

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Belgin Maviş ve Kurumsal Finansman Müdürü Güven Akat'ın yapmış olduğu canlı yayın sonrası bugün işten kovuldukları bilgisi paylaşıldı.

A1 Capital'den Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'na gönderilen bildirimde;

"Şahsi medya hesaplarında yapmış oldukları Canlı yayın sırasında,  Kurumumuz Etik Kuralları ile bağdaşmayan, mesnetten yoksun ve grup şirketleri hakkında bilgimiz ve onayımız dışındaki ifadeleri nedeni ile  İç kontrol süreçleri işletilerek, Sn.Belgin Maviş ve  Sn.Güven Akat'ın iş akitleri 01.06.2020 tarihi itibari ile sonlandırılmıştır.

Kurumumuz aracılığı, ile GLRYH ve RTALB paylarında müşterilerimizin kendi nam ve hesaplarına gerçekleştirmiş olduğu alış ve satış işlemleri, kötü niyetli üçüncü şahıslarca şirket hakim ortağı ve yöneticileri tarafından yapılmış olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Bugüne kadar, Sermaye Piyasası Kurulunun II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği gereğince KAP'ta bildirilmiş olan pay alım satımları dışında hakim ortaklar ve yöneticiler tarafından gerçekleştirilmiş herhangi bir pay alım satımı bulunmamaktadır..

Kötü niyetli üçüncü şahısların böyle bir algı operasyonu yapmalarına mahal vermemek adına 03.06.2020 tarihinden itibaren 01.09.2020 tarihine  kadar GLRYH ve RTALB paylarında mevcut poziyonu olan müşterilerin pozisyonlarını kapatmaya yönelik emirler dışında Kurumumuzca Alım-satım  emirleri kabul edilmeyecektir." dendi.

Açıklamada dikkat çeken husus ise "Kurumumuz aracılığı, ile GLRYH ve RTALB paylarında müşterilerimizin kendi nam ve hesaplarına gerçekleştirmiş olduğu alış ve satış işlemleri, kötü niyetli üçüncü şahıslarca şirket hakim ortağı ve yöneticileri tarafından yapılmış olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır." bilgisi duyuruldu.

BU NASIL BİR ÖZÜR

A1 Capital yapmış olduğu açıklamayla, Belgin Maviş ve Güven Akat'ın yorumlarının yatırımcılar tarafından tepki çekmesi ardından, "şahsi düşünceleridir ve iş akitlerine son verilmiştir" diyerek kamuoyunu ve müşterilerini rahatlatmaya çalışmıştır. Tepki gösteren ve soru soran yatırımcıları da kötü niyetli üçüncü şahıslar olarak nitelendirmiştir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum